Татьяна Санникова

Определить видовременную форму глагола "...being marked..."

In the second half of the century, jobs in service industries have accounted for an increasing share of total employment, expansion being particularly marked in financial and business services. In addition, there has been a rise in self-employment.

Вопрос: определить видовременную форму глаголов этого текста.

have accounted - present perfect

being marked (тут не разобрался, казалось что present passive voice, но не хватает to be) ???

has been - present perfect.

Денис Малинин

being marked - Participle I Indefinite Passive. Это не личный глагол, у него нет видовременной формы.

Евгений Румянцев

being marked это причастие, Present Participle Passive Voice.
expansion being particularly marked in financial and business services - самостоятельный (абсолютный) причастный оборот, Absolute Participle Construction.

Me
Mergen

Не то причастие-II, не то герундий - в пассиве