Владимир Медведев

Проверьте пожалуйста грамматику

Я пишу Stady Plan,к сожалению с английским плохо, как то перевела свой текст, но уверена в нем есть ошибки, поэтому нужна помощь найти и исправить их. Помогите пожалуйста 🙂

"South Korea is a country of opportunities. I was interested of Korean history after watching a lot of Korean films, and listening K Pop music. History of Korea and its culture is very interesting for me. So I decided to learn Korean language to be a translator in my future. I was learning Korean language in my country before, but I want to raise my Korean language and knowledge about culture and history of South Korea.
I had a good chance to take a part in program of students changing. My main goal is get a job in a good Korean company, for this case I must to speak Korean very well. It was a case to choose a Pai Chai University. There are a lot of reasons to choose Pai Chai University. Its education is of high quality. My reading and speaking is not bad, but writing is more difficult for me. I try to study excellently in this university.
After finishing the program in Pai Chai University I will arrive in Kazakhstan and I will continue to study at home University. I am very happy that I have opportunity to learn in Korea because I think that after studding in Pai Chai University, I will know Korean language so good to be good translator."

Пожалуйста не оценивайте степень ошибок, мне нужно исправление, правильное.

Саидмузаффар Шарипов

Ну, в общем, кошмар. . .Особенно с временами и предлогами управления после глаголов. Не говоря уже о стилистических ошибках, то есть, говоря проще, неправильном употреблении слов.