Ba
Bad

поставьте сказуемое в придаточных предложениях в нужную видо-временную форму, учитывая правила согласования времен

1. she said she ( to be) a first-year student of the Law Faculty. 2. They hoped they ( to become) qualified specialists in future. 3/ My friend told me he already ( to translate) the article/ 4/I knew he ( to be going) on a business trip

Серёжа Б

1. She said she was a first-year student of the Law Faculty.
2. They hoped they would become qualified specialists in future.
3. My friend told me he had already translated the article.
4.I knew he was going on a business trip.

Александра Фатикова

was-would become - had translated - was going