Ва
Вася

Кроссворд на тему ,, Модальные глаголы ,, в английском языке

Андрей Иванов

модальные глаголы.
Уровень сложности теста: средний (Intermediate).
В каждом вопросе выберите правильный вариант ответа.
1. I ___ go to see the doctor last week because I was very ill.
must
must to
had to
had
2. I may ___ able to come to your party if I have the time.
be
being
being to
be to
3. Do you ___ clean the house every day or every week?
must
have
have to
had to
4. I ___ help you with your shopping because you have a lot of bags.
ought
ought to
thought
thought to
5. When will you ___ come and see us in our new house?
can
be able to
must
have to
6. I may ___ go to Paris next week because there is a very big exhibition there.
have
have to
had
had to
7. I ___ understand him because I don't speak French. So, we used body language to communicate with each other.
might
couldn't
mustn't
would have
8. You ___ be able to catch a ride with Jim. You should ask him before he leaves the office.
could
may
can
can't
9. If you choose a bold color for your walls,
you ___ choose some soft, neutral accent pieces in order to create a
balanced feeling in the room.
should
will be
shall have
won't
10. Our son, Ted, ___ use a new car because
his old car is always breaking down on him. So, we're going to buy him a
brand-new car for his birthday.
will have
could
could have
wouldn't have

Английские кроссворды с ответами. Кроссворды на английском языкеilearner.ruКроссворды
Английские кроссворды. Кроссворд на английском языке – это эффективный и занимательный способ изучения английского языка, развития творческих способностей и тренировки памяти. ..Кроссворд. Английские глаголы 2.