Наталья Саглаева

английский ( помогите пожалуйста!!!

A London's oldest
buildings

In a secret city of
ancient buildings, courtyards and narrow streets, you'll discover how Stinking
Lane and Turnagain Lane got their names, and go inside some of London's oldest
and most fascinating buildings, some of which can only be visited by special arrangement.

B Mayfair

For more than 250 years
Mayfair has been the most upmarket district in London, and many well-known
books have been written here. We explore streets with familiar names like
Savile Row, famous for its men's suits, and Piccadilly, home of the Royal
Academy.

C Dickens's London

Follow in the footsteps
of Charles Dickens, the nineteenth century writer, and listen as we recite
parts of his novels and bring characters like Oliver Twist vividly to life.
Stand by the remains of the Marshalsea, where Dickens's own father was
imprisoned, and which is the scene of much of his novel “Little Dorrit”.

D Clerkenwell to the
Angel

We walk along St John
Street, where animals used to be driven on their way to Smithfield Market, and
see a 1504 gateway. We pass the historic Sadler's Wells Theatre and the
original termination of the New River, constructed to bring water to London
from springs over 30 km away.

E South Bank

We walk along the River
Thames to Bankside, where the former power generating station has been
transformed into Tate Modern art gallery. Close by we see the new Globe, a
replica of Shakespeare's theatre of four hundred years ago, then continue to
Borough Market, where you'll find it hard to choose among all the fine food and
other goods on sale.

задание такое:
Look at the five
descriptions of guided walks A-E. For which walk is each of the
following statements true? Write the correct letter A-E. You may use any
letter more than once.

1. This tour includes
the site of a former prison.

2. On this tour you will
learn the meanings of some street names.

3. This tour includes a
street well-known for its clothes shops.

4. This tour takes you
to a modern theatre.

5. On this tour excerpts
from books are read aloud.

6. This tour is of an
area that has high status.

7. On this tour you can
see a building that has been converted to a new use.

8. This tour includes a
functioning market.

9. On this tour you can
see where an artificial watercourse used to end.

10.
This tour includes going inside places that are normally closed to the public.

Denis

А вы не офигели мадам?

Дима Павлов

Древнейшие из Лондона в здания в секретном городе старинных зданий, дворов и узких улиц, вы узнаете, как пахнет в переулок и Turnagain Lane получили свои названия, и зайти внутрь некоторых из старейших лондонских и самых интересных зданий, некоторые из которых можно посетить только по специальной договоренности. В Mayfair Для более чем 250 летMayfair был самым высококачественным район в Лондоне, и многие известные книги были написаны здесь. Мы исследуем улицы со знакомыми названиями, как Сэвил-Роу, знаменитый своими мужских костюмов, и Пикадилли, дом Royal Academy. C Диккенса Лондон по стопам Чарльза Диккенса, писателя девятнадцатого века, и слушать, как мы читаем части его романов и принести символы, такие как Оливер Твист ярко к жизни. Стенд остатками Маршалси, где отец Диккенса был заключен в тюрьму, и который является ареной большую часть своего романа "Крошка Доррит". D Клеркенуэлл к Ангелу Мы идем Иоанно Улица, где животные используются для передвижения по дороге в Smithfield Market, и вижу 1504 шлюз. Мы проходим исторический Wells Theatre Сэдлера иоригинальный прекращение Нью-Ривер, построенный, чтобы принести воду в Лондон из родников более 30 км. E South Bank Мы прогулка вдоль реки Темзы на Банксайд, где бывший генерирующая электростанция былапреобразована в Tate Modern художественной галерее. Рядом мы видим новый глобус, на реплику театра Шекспира четыреста лет назад, то по-прежнему рынок Боро, где вы найдете трудно выбрать среди всех вкусной еды и других товаров на продажу. задание такое: Посмотрите на пять описания прогулки с гидом AE. За что прогулка каждый из следующих утверждений верно? Написать правильную букву AE. Вы можете использовать любую букву более одного раза. 1. Этот тур включает в себя сайт о бывшей тюрьме. 2. На этой экскурсии Выузнаете значения некоторых названий улиц. 3. Этот тур включает в себя улицу известный своими магазинами одежды. 4. Этот тур берет Вас к современному театру. 5. В этом туре отрывки из книг для чтения вслух. 6. Этот тур из области, которая имеет высокий статус. 7. На этой экскурсии Вы сможете увидеть здание, который был преобразован в новую использования. 8. Этот тур включает в себя функционирующий рынок. 9. На этой экскурсии Вы сможете увидеть, где искусственный водоток используется и до конца. 10. Этот тур включает происходит внутри места, которые обычно закрыты для публики.