Руслан Зарипов

проверьте, правилно ли я подобрала синонимы к англ словам?

a sketch-a picture,
to be posed-to be represented,to be pictured
to emphasize-to underline,to colour,to picture(не знаю что из этих слов кроме первого еще подходит)
to interpret the person's personality-to relieve one's feelings,to exhibit in a show
to portray smb-to represent,to depict
to be combined into a homonymous unity-to be in good shape, to be accepted for the show(не знаю что из этого правильно)
disappointing-frustrating,colourless
a professional-an artist(как мастер своего дела)

Василий Юртайкин

sketch - drawing
emphasize - colour здесь не очень к месту, лучше point out, stress
to interpret the person's personality-to understand the person's personality/nature/character - ваши варианты неправильны
to be combined into a homonymous unity-to create a related union
disappointing - frustrating, upsetting, colourless- ne подходит
a professional - master