Николай Илюшкин

почему игра закрылась и появился синий экран

Короче я играл играл и тут игра закрылась, и появился синий экран с белыми надписями на английском.
Я выключил ноутбук и снова включил и стало все нормально.
ЧТО ЭТО?

Цитата:
A problem has been detected and Windiws gas been shut down to prevent damage to yor computer.

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:

Check to be sure you have aequte disk space. If a driver is identiried in the stp message, disable the driver or check with the manifactured for driver updates. Try changing video adapters.

Check with your hardware vendor for ny BIOS updates. Disable BIOS memory options such aschanging or chadowing. If you need to use Safe Mode to remove or disable component, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x0000008E (0xC0000005, 0xFAE61f4A, 0xFA3839EC, 0x00000000)

*** TDI.SYS - Adress FAE61F4A baseat FAE61000, Datestamp 41107d33

Beginning dump of physical memory
Physical memory dump complete.
Contact your system administrator or technical support group for further assistance.

Чем вызвана ошибка и как ее решить без обрашения в суппорт? А то влом нести комп туда! 🙂

Геннадий Буруян

Вытрясите из ноутбука синего китайчика. Это шпион.

Мария Верютина

Все что угодно от вирусов до железа. Чисти комп от пыли иногда и не захламляй игрульками

Dima Maksimov

глюк, сбой нуу или типо этого!! ! в общем ничего особенного. (железо не вечное)