Елена Коротеева

переведитеи и употребите предлоги on, in, at, to

1.Учебный год в университете начинается в сентябре, а кончается в мае.
2. В январе и в июне студенты сдают экзамен.
3.В понедельник он всегда работает в библиотеке.
4.За городом она проводит целый день и возвращается в город на закате.

Анна Романова Ширшова

1.Academic year begins in September and ends in May.
2. In January and June students will take an exam.
3.On Monday he always works in the library.
4.Outside the city she spends all day and returns home at dusk.

Жорж Милославский

1. University academic year begins in September and ends in May.
2. In January and in June students pass their exams.
3. On Monday he always works in a library.
4. She spents all day in a countryside and goes back home by sunset.*
*not sure about it