Eduardu Pueero

Помогите пожалуйста перевести на русский!!!!

Medical Inadmissibility Problem
Individuals who are otherwise qualified to immigrate to Canada may have their applications refused if they, or any of their dependants, are found to be medically inadmissible.

An individual may be medically inadmissible due to a health condition that is likely to be a danger to the public health or safety of Canadians or due to a condition that is likely to cause excessive demand on Canada’s health and/or social services. The excessive demand component is waived in the case of spousal/common-law and child sponsorships.

Canada’s policy with regard to would-be immigrants who have mental or physical disabilities is evolving.

Recently, the Supreme Court of Canada weighed in on the matter of “excessive demand” and ruled that Canadian immigration authorities were wrong to declare an applicant’s dependent medically inadmissible without first considering the resources the family had at their disposal to help defray social and medical expenses.

In certain circumstances, an individual who does not meet the Canadian medical requirements may be granted a Temporary Resident Permit (TRP) to enter Canada.

Светлана Мосина

Медицинские проблемы Недопустимость
Лица, которые в противном случае квалифицирован, чтобы иммигрировать в Канаду может иметь свои приложения отказано, если они, или их иждивенцев, будут признаны медицинской недопустимо.

Человек может быть медицински неприемлемой в связи с состоянием здоровья, которое может представлять опасность для общественного здоровья и безопасности канадцев или в связи с условием, что, вероятно, вызовет ажиотажный спрос на здоровье Канаде и / или социальных услуг. Чрезмерным компонентом спроса отказано в том случае супружеского / общего права и ребенка спонсоров.

Политика Канады в отношении потенциальных иммигрантов, которые имеют психические или физические недостатки развивается.

Недавно Верховный суд Канады весил на вопрос "ажиотажного спроса", и постановил, что канадские иммиграционные власти были неправы объявить зависимой медицинской заявителя неприемлемой, без предварительного рассмотрения возможности семьи имели в своем распоряжении, чтобы помочь покрыть социальные и медицинские расходы .

При определенных обстоятельствах, человек, который не соответствует канадским медицинским требованиям может быть предоставлен временный вид на жительство (ГТО) для въезда в Канаду.

Руслан Назаров

а в переводчик не вариант заглянуть))