Рома

помогите с английским языком ! Ё!

Составьте прилагательное от каждого слова !
To enjoy, to forget, to create, to talk, to impress, to help, humor, danger, care, music, wonder, history, curiosity, love, science, beauty, friend, use, America, Italy, Africa, India, Australia !

Андрей

enjoyable, unforgettable, creative, talkative, impressive, helpful, humorous, dangerous, careful, musical, wonderful, historical, curious, lovely, scientific, beautiful, friendly, useful, American, Italian, African, Indian, Australian