Ирина Тачкова

что означает фраза ''оте баё'',которую говорит Наруто в конце каждой фразы?

На
Наталья

Wikipedia
In the Japanese versions, Naruto often ends his sentences with "dattebayo" or "(verb)-ttebayo", and as such Naruto has a unique style of speech. In the English anime and video games, he often says "Believe it!" in order for the dialogue (-ttebayo) to fit with the mouth flaps. This is not the English equivalent of the word, as the "dattebayo" ending has no literal meaning and cannot be translated, but produces roughly the same effect. It's a peculiarity of the Japanese language where an ending is added with no meaning except that of making the general language tone sound more tough, or childish, girlish, or many other changes depending on the many existing endings. The specific "dattebayo" is not well known to even much of the Japanese native population. The closest English analogy would be the "arr" of the pirates way of speaking, which has no meaning except the one of having their general speaking tone sound more tough. The "dattebayo" specific ending can be considered a colloquial verb ending that makes the speaker sound uncultured, brusque, and trying to seem tougher than they really are.

Если вкратце - то это специфический для японского языка способ окончания предложение словом, которое само по себе не несет никакой смысловой нагрузки. Единственное его предназдачение - усиливать или оттенять эффект произнесенного предложения.
В данном случае, dattebayo - это разговорное, просторечное окончание, служащее для придания речи оттенка грубости и бескультурия и попытки произносящего его казаться круче, чем он есть на самом деле.
©morhekil

Виктория

это такой переводчик.. . который эту фразу приписывает везде, не только к наруто