На
Наталья

Помогите определить Participle I и Participle II.

1.Molecular crystals are solids constructed of molecules held together by relatively weak forces.
2.A body moving with a certain velocity carries within itself the kinetic energy of motion.
3.While absorbing the energy of cosmic rays the upper atmosphere becomes radioactive.
4.Unless properly treated the metal must not be applied for space technology.

Igor Sirbu

1. Participle II
2. Participle I
3. Participle I
4. Particile II

А вообще, Participle I имеет окончание -ing, а Participle II имеет окончание глагола в 3-й форме.

Александр Гордеев

constructed, held- Part II
moving-Part I
absorbing-Part |
treated, applied-Part II