Михаил Сергеевич

Как эти предложения будут звучать в 3-м лице?

5. The washing up is (to do) every week.
6. Their work will be (to sell) tomorrow.
7. They will be ( to give) money next month.
8. The difficulties will be (to overcome).
9. The articles for the Institute newspaper will be (to write) next week
10. The diploma was (to get) last year.

Подскажите форму подстановки.

Anton Ivanov

Причём здесь третье лицо? В Passive Voice ( Страдательном залоге) Вам нужна третья форма глагола, а не третье лицо. Формула подстановки следующая - глагол to be (am,is, are/was, were/been + 3 форма глагола
5. The washing up is done every week.
6. Their work will be sold tomorrow.
7. They will be given money next month.
8. The difficulties will be overcome.
9. The articles for the Institute newspaper will be written next week
10. The diploma was got last year.