Ко
Константин

Переведите 3 предложения!

Ryokans have their own hot spring baths (onsen), which are kept above 40 degrees Celsius. They are usually open air, and their intended purpose is relaxation, not cleanliness. Bathing is gender-separated and bathers typically do not wear any swimwear. Etiquette is very important here: In the entrance area, all clothes and towels are neatly stored. Before entering the bath, guests are expected to sit on a small wooden stool and wash themselves thoroughly from head to toe. This is done with the help of a small washcloth, which is then taken with the bath but should never come into contact with the water - it can be instead worn on the head of placed to the side. Swimming and paddling is not appreciated.

переведите три последних предложения This is done with the help of a small washcloth, which is then taken with the bath but should never come into contact with the water - it can be instead worn on the head of placed to the side. Swimming and paddling is not appreciated.
не понимаю их смысл.

Дмитрий Орехов

Это делается с помощью небольшой махровой мочалки, которую затем берут с собой в парную (к горячему источнику?) , но ни в коем случае не опускают в воду - ею можно покрыть голову, или просто отложить в сторону. Также нельзя плавать и барахтаться.

Анна Адылова

Это делается с помощью небольшого полотенца, которое затем приняты с ванной, но никогда не должны вступать в контакт с водой - это может быть, а не носить на голове размещенных в сторону. Бассейн и детский не оценили.

Степан Зарецкий

Это было сделано с помощью небольшого полотенца, которое находится в ванной, но никогда не контактирует с водой- можно носить как повязку на голове! плавание и набивка не приветствуется!