Оксана Чернышева

"Belonging to a group:for and against"-помогите написать... эссе по английскому. ..эссе по английскому

Александр Олейчук

The first group we belong to, the family, has more influence than any other group on forming our identity.
The groups we reject show us who we are just as much as the groups we choose to join.
People without groups to belong to can be vulnerable in many ways.
There are costs to the individual in belonging to a group.
In the modern world, there are obstacles to maintaining personal independence.
Exposure to conflicting values can weaken a person's sense of self.
The way in which a person matures is influenced by the actions of others.
Это не ессе. это отдельные фразы, которые могут помочь начать, составить некоторое мнение, подтолкнуть.