Галина Ким

помогите задать специальные вопросы, общий, альтернативный, разделительный вопросы к этому предложению

France`s high speed train TGV set a new world speed record of 320 m/h in 1990

Ирина Заровная

France`s high speed train TGV set a new world speed record of 320 m/h in 1990
1. Did France`s high speed train TGV set a new world speed record of 320 m/h in 1990?
2. France`s high speed train TGV set a new world speed record of 320 m/h in 1990, didn't it?
3. Did France`s high speed train TGV set a new world speed record of 320 m/h in 1990 or in 1995?