Алла Пылаева

Спишите предложения, подчеркните в них причастие 1 и причастие 2, укажите их функции, переведите предложения

Спишите предложения, подчеркните в них причастие 1 и причастие 2, укажите их функции

3. Law is a body of official rules, generally found in constitutions, legislation and judicial opinions. 4. Laws are traditionally divided into written (formally enacted) or unwritten (unenacted) law. 5. The rules of procedure and jurisdiction determine the form of the trial; the time limits involved; the kinds of evidence that may be presented and so on.

помогите плиз)))))

Екатерина Закатова

Тут только причастие 2.

3. found - определение
4. divided - дополнение
written enacted unwritten unenacted - определения
5. involved - определение
presented - дополнение