Александр Олейчук

Помогите составить план комнаты на английском. Напишите пожалуйста пример. Напишите пожалуйста пример.

Сергей Владимирович!

I have a room.The room is not big.There is a bed in the middle of my room. In the left coner of my room there is a table.In the right coner there is a sofa.Near the sofa there is an armchair.

Oksna

На начальном уровне что-то вроде этого:
My sitting-room is very cosy. There is a big low sofa at the wall opposite the window. There are two armchairs and a coffee table in front of the sofa. You can see a large TV set before the sofa. There are a lot ofart photos on the walsl of the room. The floor is covered with soft carpet.