Red Berry

Помогите кто-нибудь с английским!

Я сейчас активно изучаю английский, мне очень нужна практика, у меня сейчас уровень pre-intermediate, особенно нужно улучшать понимание речи, но никого нет, кто бы мог со мной пообщаться по скайпу на английском, или хотя бы так по-переписке. Посоветуйте, чем можно заменить такое общение и как можно поднять английский до upper-intermediate. Может кто-нибудь знает специальные курсы, каналы и т. д.

Semina Tatyana

I am now actively studying English, I really need to practice, now I have the level pre-intermediate, especially I need to improve understanding of speech, but there is no one who would have to do the talking on Skype in English, or at least so in the correspondence. Say, what can be replaced, and how such communication can be raised to English upper-intermediate. Can anyone knows special courses, channels, etc.