Leonid Perevalov

Помогите найти предложение, содержащее страдательный оборот. Спасибо

Rauka

Today, computing is primarily based on the binary numeral system.

Digital media like digital audio, digital video and any other digital “content” can be created, referred to and distributed via digital information processing machines.

Ег
Егор

Digital media like digital audio, digital video and any other digital “content” can be created, referred to and distributed via digital information processing machines.

Подробнее про страдательный залог в английском языке читайте тут

Михаил

Eto pyatoe predlojenie.