Murderous

Нужно перевести текст с английского на русский

Перевести.

The body of the average man contains the equivalent of 100 dozen eggs, fat content
sufficient for 85 candles, phosphorus for 8,000 boxes of matches, 10 gallons of water,
6 teaspoons of salt and a bowl of sugar.
The body has over 50 organs, 100 joints, 600 muscles, 206 bones, 8 metres of gut
and 105 square metres of lung.

Переведите текст, заменив англоамериканские единицы измерения на значения, соответствующие российской метрической системе

An adult’s heart is about 5 inches long, 3.5 inches wide and 2.5 inches thick.
A man’s heart weighs about 11 ounces and a woman’s heart weighs about 9 ounces.
The adult heart pumps nearly 4,000 gallons of blood each day. The normal heart beats
about 70 times a minute and pumps 5 quarts of blood every 60 seconds. At this average
rate the heart contracts 4,320 times an hour, 103,680 times a day, 58,589,200 times
a year. During an average lifetime, the human heart beats more than 2,000 million
times and pumps 110 million gallons of blood.

Татьяна Стукан

Тело среднего человека содержит эквиваленту 100 дюжин яиц, жирному довольному достаточному для 85 свечей, фосфора для 8,000 ящиков спичек, 10 галлонов воды, 6 чайных ложек соли и чашка сахара.
Тело имеет свыше 50 органов, 100 шарниров, 600 мускулов, 206 bones, 8 метров кишки и 105 квадратных метров легкого.
Это просто перевод на 1 текст.

Маргарита Макшакова

Просто надо взять таблицу перевода мер, калькулятор, перемножить и поделить. На любителя.

Вероника

Если бы ты знала, сколько платят переводчику за определенное количество переведенных символов, то не задавала бы таких глупых вопросов.

Алексей Солопов

Мне плис перевод теста The Skeleton and the fat lady