Андрей Ломов

помогите перевести на литературный английский несколько предложений

Для ведения конкурентной борьбы «на равных» необходимы маркетинговые исследования рынка, широкое использование маркетингового инструментария для изучения спроса и потребителя. Все это позволит отечественным предприятиям перейти на рельсы устойчивого развития.

For conducting competitive fight market researches of the market, wide use of marketing tools are "as equals" necessary for demand and consumer studying. All this will allow the domestic enterprises to pass to rails of a sustainable development.

М К

To compete "on equal terms" necessary market research, extensive use of marketing tools for the study of supply and demand of the consumer. All this will allow domestic companies to move to a path of sustained development.

Юлия Матиевская

To fight at a competitive market on par, one has to perform market research and to extencively use market tools for demand and customer studies. All these will allow our domestic enterprises to turn to the track of sustained development.