Екатерина

Кто хорошо владеет английским? Переведите, пожалуйста, несколько фраз. Без электронных онлайн переводчиков.

Кажется это не будет очень дорого. Хотя, конечно, мы не будем останавливаться в отелях.

Да, мне тоже безразлично. Кроме того, мне кажеться это будет прекрасно: узнаем много новых людей, культур.. . у мне нравиться идея просыпаться каждый день в новом городе.

Кажется визит в Амстердам будет очен продуктивным. У меня там живёт знакомая девушка, с которой я познакомилась в лагере, я бы смогла навестить её.

это выдержки из текста. вырвано из контекста, поэтому, конечно логики вы не увидите. да, в принципе, об этом вас и не просила.
просто переведите по грамматически правильно, да и всё.

/.
/// ...

it seems to be quite cheap. though we won't stay at hotels.

I don't care either. besides, I guess that would be great to learn more about different people and cultures.. I like the idea of waking up every day in another town.

it seems that visit to Amsterdam will be very useful. one acquaintance of mine lives there, I met her at the camp. I would like to pay a visit to her.

Александр Макаров

I seem it won't be very expensive. Though, of course, we'll put up at no hotel

Yeah, I don't care too. In addition, I seem it'll be great: we'll get to know many new people and cultures... so I like the idea to wake up in a new city every day

It seems the visit in Amsterdam was very productive. There lives my familiar girl who I met in a camp, I can visit her

Hадежда Рысенкова

Перевести можно. Грамматически правильно. Но иностранец это не поймет.
Будет переспрашивать пока вы не построите фразы по другому.
Это вам написал человек из США и я подтвержу исходя из опыта жизни в Австралии.
Если это из учебника то он мягко говоря неэффективен.

Ан
Анюта

I feel It's not going to be too expensive. Although, of course we won't be staying in hotels.

Yes, it also makes no difference to me. Besides, I guess it's all going to be great; we'll meet many new people, will learn about new cultures. I would like an idea of waking up every day in a different city.

I think my visit to Amsterdam will turn out to be very productive. I know a young lady who lives there, whom I met at the camp. I would have loved paying her a visit.