Алёна Александровна

Переведите, пожалуйста, с русского на английский

Тысячи лет Земля кормила и поддерживала нас . Но человек уничтожает свою планету. Люди строят электростанции и города, вырубают леса и убивают животных. Наши реки, земля и воздух отравлены химическими отходами. Загрязнение окружающей среды опасно для людей и дикой природы. Предсказания ученых настораживают: это международная катастрофа. Почему люди травят себя сигаретами, алкоголем, некачественной едой? Давайте решать эти проблемы вместе!

Чукалин Юрий

Thousands of years of Earth fed and supported us. But man destroys his planet. People build power stations and the city, cut down forests and kill animals. Our rivers, land and air poisoned by chemical waste. Environmental pollution is dangerous to people and wildlife. Predictions of scientists alarming: a global catastrophe. Why do people poison themselves with cigarettes, alcohol, poor quality food? Let's tackle these problems together!

Lena

For thousands of years the Earth has fed and supported us. But man destroys his planet. People build power stations and cities, cut down forests and kill animals. Our rivers, land and air are poisoned by chemical waste. Pollution of the environment is dangerous for people and wildlife. The predictions of scientists are alarming: it is an international catastrophe. Why do people poison themselves with cigarettes, alcohol, poor-quality food? Let's solve these problems together!