Alex Kvak

Ищу 3-4 высказывания белорусских поэтов про белорусскую родную мову. Что то короткое и красивое. Заранее спасибо !!!

1 курс БГАТУ, не списываем 😄

Артём Бурдынкин

Родная мова, цудоўная мова!
Ты нашых думак уток і аснова! (Ул. Дубоўка)

Хто забыў сваіх продкаў - сябе губляе.
Хто забыў сваю мову - усё згубіў. (Ул. Караткевіч)

Мова,
Пявучая родная мова,
Ты - уладарка нявызнаных скарбаў.
Столькі значэнняў, гучанняў і фарбаў
Мае ў сабе тваё кожнае слова.. . (Аляксей Зарыцкі)

Багата, родная ты мова,
Цябе стварыў і ўзнёс народ.
А вобразы якія ў словах,
А параўнанняў што за ўзлёт!. . (П. Броўка)

Мова.. .
Родная мова
У марах, у песнях, у снах.
Мае ў ёй кожнае слова
Свой колер, і смак, і пах.
Зліваюцца гукі ў словы
І ў рэчышчы роднай мовы,
Як рэкі ў мора, цякуць. ( Анатоль Грачанікаў)

Кр
Кристина

ВЫСКАЗЫВАНИЕ — высказанное мнение, суждение (Высказывания белорусских писателей о языке).

Выбирайте ваши пять:

Не пакідайце ж мовы нашей беларускай, каб не умёрлі (Ф. Багушэвіч)

Бяссмертнае слова, ты роднае слова! Ты крыўды, няпраўды змагло (Я. Купала).

Жывое ў вяках беларускае слова — Народа душа і народа хвала. Цябе абзывалі “мужыцкаю мовай”, А нам жа ты — матчынай мовай была ( А .Бачыла)

. Магутнае слова, ты, роднае слова! Са мной ты на яве і ў сне (Я. Купала).

Як ты дорага мне, мая родная мова! Мілагучнае, звонкае, спеўнае слова! (Н. Гілевіч).

На беларускай зямлі раней чым дзе ўварвалася ў свет праменнае і мудрае друкаванае слова (М. Гамолка).

«Калі ласка!» — нашей роднай мовы Шчырыя і ветлівые словы (П. Броўка)
Слова — радасць, слова — чары (Я. Колас)
(из
Слова – радасць, слова чары ,
Вобраз – вечна юных вёсен ,
Ёсць ты ўсюды: і ў сонцы, і ў хмары,
Ты глядзіш праз неба просінь.

Лашчыш слых мой, слова-ззянне ,
Атуляеш сэрца ласкай,
Ноч і вечар, дзень, світанне
Абняло ты, слова-краска)

— Як гоман крынічны, як звон ручаёвы, Як плёскат бязмежных блакітных азёр, Тваё [Беларусь] зазвінела свабоднае слова, Хвалой узляцеўшы да сонца і зор (П. Броўка).

— Імя кранае, свеціць, як бурштын, І, ўдзячны пералівістаму слову, Зямное, крэўнае знаходжу ў тым, Што вызначае корань і аснову (А. Пысін).

Багата, родная ты мова, Цябе стварыў і ўзнёс народ. А вобразы якія ў словах, А параўнанняў што за ўзлёт!.. (П. Броўка) Хто забыў сваіх продкаў — сябе губляе. Хто забыў сваю мову — усё згубіў. (Ул. Караткевіч) Мова… Родная мова У марах, у песнях, у снах. Мае ў ёй кожнае слова Свой колер, і смак, і пах. Зліваюцца гукі ў словы І ў рэчышчы роднай мовы, Як рэкі ў мора, цякуць. ( А. Грачанікаў)Мова, Пявучая родная мова, Ты — уладарка нявызнаных скарбаў. Столькі значэнняў, гучанняў і фарбаў Мае ў сабе тваё кожнае слова… (А. Зарыцкі)