Ольга Щербатых

Вставьте глагол to be в Present simple, Past simple, Future simple

1. They ...in the library yesterday. 2. They ...at school now. 3. They ...at the theatre tomorrow. 4. He ...at the stadium last Satuday. 5. Where ...the father? 6. My books ...at the table

Юл
Юлия

1. They were in the library yesterday. 2. They are at school now. 3. They will be at the theatre tomorrow. 4. He was at the stadium last Satuday. 5. Where is the father? 6. My books are at the table.

Марина Шкляева

1 were
2 are
3 will be
4 was
5 is
6 are

Ир
Ирина

1)They were in the library yesterday-Вчера они ходили в библиотеку
3)Now they were at school-Сейчас они были в школе
4)He was at the stadium last Saturday-Он был на стадионе прошлую субботу
5)Where was the father-где был отец?
6)My books have been on the table-Мои книги были на столе