Надежда

Помогите пожалуйста, перевести предложения на английский

А тем временем на другом конце города жил очень талантливый, но также слепой от рождения парень Джеральд. С детства его окружала заботливая семья, она придавала ему силы и веру в себя. В 5лет он научился читать, в 7- полюбил музыку, в 10 стал талантливым музыкантам, сам изобретал новые инструменты. Сейчас ему 25 лет и он популярен на весь мир.
И тяжело себе представить, но судьба свела двух этих людей. Николь была в отчаянии, когда Джеральд, ее новый знакомый сказал: «Глаза выдают тебя! » «Так он смеет ещё смеятся надо мной, я ведь слепа» - подумала Николь. Но Джеральд уверенно повторял одну и ту же фразу. Он почувствовал в глазах девушки огонь, заставляющий весь наш мир существовать в радости. Это была любовь, встретились две души. А глаза- зеркалы души были не видимы. Но ведь Джеральд создаст инструмент и всё изменится!
В главных ролях : Николь Шерзингер и Кристофер Ламберт. Приятного просмотра!

Г.
Гузель .......

Переведи в гугле)

Джоли Drakon

Meanwhile, across town lived a very talented, but also born blind guy Gerald. From childhood he was surrounded by a caring family, it gave him the strength and confidence. In 5 years, he learned to read, in the 7 - to love music, 10 was a talented musician, he invented new tools. He is now 25 years old and it is popular throughout the world.
And hard to imagine, but fate brought the two men. Nicole was in despair when Gerald, her new friend said: "The eyes give you," "So he still dares to laugh at me, I'm blind" - thought Nicole. But Gerald confidently repeated the same phrase. He felt the eyes of the girl in the fire, causing the whole of our world live in joy. It was love, there were two souls. A mirror of the soul, the eyes were not visible. But it will create a tool Gerald and everything will change!
Starring: Nicole Scherzinger and Christopher Lambert

Евгений

Meanwhile, at the other end of the city lived a very talented, but also blind from birth guy Gerald. His childhood was surrounded by a caring family, she gave him strength and faith in themselves. At the age of 5 he learned to read at 7 - loved music, in 10 became a talented musicians, he was inventing new tools. He is now 25 years old and he is popular in the whole world.
And it is hard to imagine, but fate brought the two of these people. Nicole was in despair, when Gerald, her new friend said: «Eyes give you!» «So he should still OK everybody to me, I am blind»she thought. But Gerald confidently repeat one and the same phrase. He felt the girl's eyes the fire, making the whole of our world exist in joy. It was love, they met two souls. And his eyes - mirrors souls were not visible. But Gerald create a tool and everything will change.
Starring : Nicole Scherzinger and Christopher Lambert. Pleasant viewing!