Сергей Мартыновский

чем можно открыть (воспроизвести) файлы m3u на андроид-смартфоне?

В плейлисте эти файлы не отображаются а через файл-менеджер ни одним приложением не открываются Падскажите как и каким софтом из открыть

Марина Вдовина

на гугл аппс написано что Audio Player

Описание
File based audio player for m3u, mp3, amr, aac, 3gp, m4a, ogg, wav, audio books.

AudioPlayer is a compact audio player for Android Smartphone/tablet. Playing audio books, classical music or any music of your choice.
AudioPlayer is an ideal player, when you wish to organize your audio files in a directory and create your own playlists.
AudioPlayer can play audio files compatible with your device.
As an indication AudioPlayer plays: MP3, AMR, AAC, PCM WAV, OGG, MP4a, 3GP and playlists done in M3U.

AudioPlayer can:

- play your own playlists including a shuffle mode.
- Show ID2V1 and ID3V2 datas (title, artist, album, description).
- Go back or forward in your lists.
- Go forward on a small/medium/large (adjustable) jump along the track.
- Play in a loop mode.
- Store playback settings when there is a shutdown (playlists, track/chapter, play position, and volume). It starts where you stopped.
- Activate a pause mode during in-outgoing calls.

AudioPlayer is also available for purchase if you wish an ads free version!

!!! The right for reading the telephone status is only needed for going in pause during in- or outgoing calls !!!

На
Наталья

Плэйлист должен быть в кодировке utf8.
Иначе плэйер будет видеть только треки названные латиницей.