Сова Сова

Нужна помощь от знающих Английский язык

Переводить предложения не нужно, нужна помощь только с заданиями, ибо такого не знаю ((

1. Определить в предложениях причастия и определить их функцию:
а) The high gas temperatures caused increased slagging of the boiler surface.
б) Valves are opened periodically and some of the boiler water is blown to sewer, thus carrying out of the system the impurities.

2. Подчеркнуть в предложениях герундий и определить его функцию:
а) The tubular all heater is constructed by expanding vertical tubes into parallel tube sheet.
б) The American Society for testing materials had adopted a test procedure for determing the ignition temperature of liquid combustibles.

Азер Заманов

1. a) increased -- определение
б) opened, blown -- часть составного сказуемого