Компьютерное железо

продолжения проблемы с тестом English. Помогите вставить нужные слова) #4

I ...TV YESTERDAY EVENING.
1.saw
2.looked
3.watched
4.seen

THE DEAN … THE LECTURE AT THIS TIME
TOMORROW.
1.reads
2.will be reading
3.will read
4.read

TOO MUCH MONEY … ON THE ARMY.
1.is been being spent
2.is being spend
3.is being spent
4.is been spent

I HOPE YOU … ME THE NEWS.
1.tell
2.will tell
3.are told
4.telling

THE INTERNATIONAL CONGRESS … AT 10 A.M.
1.will start
2.starting
3.starts
4.is started

I’LL CERTAINLY SOLVE THIS PROBLEM … .
1.itself
2.myself
3.oneself
4.yourself

THE COMPUTERS … AND ASSEMBLED IN CHINA.
1.are made
2.made
3.be made
4.is made

WHEN I TURNED ON THE RADIO THE SPEECH … BY
THE PRESIDENT.
1.is made
2.was being made
3.was made
4.were made

JASON … AT CAMBRIDGE UNIVERSITY FOR THREE
YEARS BEFORE HE LEFT FOR ASIA.
1.was working
2.had been working
3.worked
4.is working

OLGA IS GOING … ENGLISH PERFECTLY BY THE TIME
SHE GOES TO THE USA.
1.learns
2.will have learnt
3.to be learned
4.to learn

YOU LOOK TIRED. … ENOUGH SLEEP LATELY?
1.Did you have
2.Have you got
3.Had you got
4.Do you got

EVERY TWELVE MONTHS THE EARTH … THE SUN.
1.is circling
2.has circled
3.circles
4.is circled

EDWARD IS AN AUTHOR. HE … MYSTERY NOVELS
SINCE HE WAS 26.
1.writes
2.wrote
3.has been writing
4.was written

MR. BROWN … FROM HARVARD UNVERSITY AND
WORKED FOR THE GOVERNMENT.
1.has graduated
2.graduated
3.had graduated
4.was graduated

RECENT RESEARCH … INSIGHTS INTO THE HISTORY
OF UKRAINIAN EMIGRATION TO CANADA.
1.offers
2.is offered
3.offer
4.is being offered

ANCIENT PHILOSOPHERS … EMPHASIS ON BRINGING
UP CHILDREN IN THE FAMILY.
1.lays
2.laid
3.were laid
4.were layed

THIS CATHEDRAL … BY HUNDREDS OF PEOPLE EVERY
DAY.
1.is visited
2.is being visited
3.have been visited
4.is visiting

THE QUESTION … UPON AFTER A LONG DISCUSSION.
1.is agreed
2.has been agreed
3.to be agreed
4.agrees

THE PRINCESS … A SHELTER FOR THE
HOMELESS YESTERDAY.
1.did visit
2.was visited
3.visited
4.visits

A NUMBER OF U.S. LECTURERS … TO OUR UNIVERSITY
NEXT WEEK.
1.came
2.comes
3.have come
4.will come

TWENTY DOLLARS … NOT ENOUGH TO BUY THIS
BOOK.
1.is
2.are
3.be
4.are being

MANY SCHOLARS THINK THAT HUMANKIND … THE
PROBLEM OF OVERPOPULATION.
1.face
2.faces
3.is faced
4.facing

IT USUALLY … EVERY DAY IN THIS PART OF THE
COUNTRY.
1.is snowing
2.snowing
3.snows
4.is snowed

YOU MAY TRY … THE PAPER TO AN INTERNATIONAL
JOURNAL.
1.to submit
2.submitted
3.submitting
4.submited

PROFESSOR WISE’S THEORY … AS A THEORETICAL
FRAMEWORK OF THIS PAPER.
1.chose
2.has been chosen
3.chooses
4.choses

ADAM … FOR A JOB SINCE EASTER.
1.looks
2.is looking
3.has been looking
4.is looked

THE EVENING PERFORMANCE AT THE THEATRE … AT
8 O’CLOCK.
1.starts
2.is starting
3.start
4.is being started

FOOD PRICES … STEADILY THESE DAYS.
1.rises
2.are rising
3.had risen
4.arise

TRADITIONALLY, UKRAINIAN HIGHER EDUCATION …
IMPORTANCE ON THE DEVELOPMENT OF WIDE
ERUDITION OF STUDENTS.
1.place
2.places
3.is placed
4.was placed

THE EXPERIMENT … IN THREE MONTHS.
1.is over
2.are over
3.will be over
4.was being over

THE PROPOSAL OF FTA EXTENTION TO FREE TRADE …
NOW.
1.is discussed
2.has been discussed
3.is being discussed
4.discusses

LAST YEAR HER DREAM CAME TRUE AND SHE … A
CHANCE TO STUDY IN AMERICA.
1.will be offered
2.was offered
3.offered
4.is offered

… YOU … YOUR OPINION YET?
1.Did … change
2.Has … changed
3.Haven’t … changed
4.Are … changing
Иван Гуро
Закрывайте вопросы, пожалуйста. Тут вторая половина повторяется (уже была в другом вопросе), я её уже сделала. Поэтому здесь сделаю первую часть.

3.watched

TOMORROW.
2.will be reading

3.is being spent

1.tell
2.will tell
Грамматически корректны оба. После hope допускается использование насточщих форм. Никто не имеет право её исправить. Предложение типа I hope it DOESN'T RAIN tomorrow. абсолютно верно и звучит more natural для носителя, чем it won't rain. Но для школьного учителя можно выбрать и вариант с will. Я не могу выбрать между двумя правильными вариантами.

3.starts

2.myself

1.are made

THE PRESIDENT.
2.was being made

2.had been working

SHE GOES TO THE ...
4.to learn

2.Have you got

3.circles

SINCE HE WAS 26.
3.has been writing

2.graduated

1.offers

2.laid

DAY.
1.is visited

2.has been agreed

HOMELESS YESTERDAY.
3.visited

NEXT WEEK.
4.will come
Пирози Давид
Лучший ответ
Иван Гуро спасибо!! все исправим!
Походу ты спал на уроке, учи Past Simple, Future Simple, Present Simple, или попроси учителей повторить, либо научить заново.
I WATCHED TV YESTERDAY EVENING.

THE DEAN WILL READING THE LECTURE AT THIS TIME
TOMORROW. (или Will be reading потому-что не понятно это имя или название)

TOO MUCH MONEY IS BEEN SPENT ON THE ARMY.

I HOPE YOU WILL TELL ME THE NEWS.
Дальше теперь сам.
O. B.
Пирози Давид Формы is been spent не существует.
тут с железом разбираются а подсказок тебе не будет, учись лучше .you can not learn, unskilled workers are people too
Vladimir Mussin