Домашние задания: Иностранные языки

ответьте пожалуйста на вопросы если можно с переводом, 4 небольших предложения буквально немного времени у вас займёт

Discussion Questions:
1.Which job did you find the most extraordinary/usual/exciting/boring/useful?
2.What qualities are required for each of these jobs?
3.Which of these jobs would you be able to do? Why?
4.Which of them you would never agree to even if offered lots of money? Why?
вы бы хоть указали, что это вопросы к тексту из вашего предыдущего вопроса здесь...

1. Pet Food Tester. Yes, it's a thing, and yes it's totally gross. But as the owner of pet food company Huds and Toke, Mark Gooley, says, "If you wouldn't put it in your mouth, don't you dare expect your dog to eat it." Mr Gooley eats dog food for a living. He eats everything from doggie treats and chewy bones to liver mixture.
2. Gumologist. A lot of hard work goes into creating the perfect piece of chewy. Just ask Jesse Kiefer, who works as a Gumologist for Cadbury Schweppes. Kiefer has to get the flavour just right, which isn't easy with some combos like strawberry and lime - which he says don't complement each other that well.
3. Waterslide Tester. Monday morning definitely seems a lot more enticing if you get to spend your working week slipping down water slides. Especially come summer. And water slides are usually placed in massive theme parks. Imagine getting to spend your lunch break on a rollercoaster, and eating a hot dog for lunch. Working holiday, am I right?
----
1. Which job did you find the most extraordinary/usual/exciting/boring/useful?
I think being a pet food taster is the most extraordinary job. I didn't know this is a thing. I thought they had dogs to do the tasting. / I suppose that being a gumologist is the usual job among the three. After all, somebody has to taste the gum before they sell it. It's pretty much obvious. / To me being a water slide tester is exciting and boring at the same time. I mean, it's great fun to work in a theme park and to do something as easy as sliding down. But then you surely get bored. It's repetitive and unimaginative.

2. What qualities are required for each of these jobs?
To be a pet food taster you have to be a great animal lover. You have to be patient and have a strong stomach, too. / To be good at gumology one has to have a strong stomach, too. Not all flavour combos taste as good at the beginning, I'm sure. At the same time, a gumologist has to have a delicate palate. / A water slide tester should be on the chubby side, to see if the slide holds big people, too. Like I said before, this job might get boring quickly so the tester has to be patient.

3. Which of these jobs would you be able to do? Why?
I wouldn't want to eat all the time to do my living. This leaves me with being a water slide tester.

4. Which of them you would never agree to even if offered lots of money? Why?
I could do all of the three jobs if it was for a relatively short time. I would refuse all three as permanent jobs I had to do for the rest of my life. Like I said, I wouldn't want to eat all the time to do my living, which eliminates being a pet food taster and a gumologist. I wouldn't want to be stuck with water slides in my 30's or 40's either, which eliminates being a water slide tester, too.
Валерия Мишакова
Лучший ответ
Виталий Кострицкий Спасибо большое )Просто спасли меня
Валерия Мишакова забыла перевести:

1. Думаю, что дегустатор кормов - это самая необычная работа. Даже не знал, что такая есть. Я думал, что корма дегустируют специальные собаки. / Наверное, самая обычная из этих профессий - это эксперт по жвачкам. В конце концов очевидно, что кто-то пробует жвачки перед тем как их выпускают в продажу. / Считаю работу испытателя горок и увлекательной и скучной одновременно. Конечно, здорово работать в парке развлечений и просто кататься, но это обязательно наскучит. Такая работа нудная и в ней нет места для творчества.
Валерия Мишакова 2. Чтобы дегустировать корм, нужно сильно любить животных. А ещё иметь большой запас терпения и крепкий желудок. / Чтобы делать жвачки, нужно тоже обладать крепким желудком, ведь не все сочетания вкусов приятны. В то же время эксперту по жвачке нужно обладать тонким вкусом. / Испытатель горок должен быть полненьким, чтобы убедиться, что горка выдержит толстяков. Как я уже сказал, это занятие быстро приедается, так что испытатель должен быть терпелив.
Валерия Мишакова 3. Я бы ни за что не стал зарабатывать на жизнь ртом. Так что придётся мне испытывать горки.
Валерия Мишакова 4. Если бы работа была временной, то я согласился бы на любую из этих трёх. А если мне всю жизнь этим заниматься, то я от всех трёх откажусь. Как я уже сказал, я бы ни за что не стал зарабатывать на жизнь ртом, так что убираем дегустатора и жвачколога. И испытателя тоже убираем, так как не хотел бы я заниматься горками, когда мне будет за 30 или вообще за 40.
1/ какую роботу ти считаеш екстраординарнай - практичной - интересной _ нудной - полезной.
2 -
Какие качества требуются для каждой из этих работ.

3 - Какую из этих работ вы бы могли выполнить? Зачем?
4 - С каким из них вы бы никогда не согласились, даже если бы предложили много денег? Зачем?
Чувак, я хз какое задание, ответь сам. Ето несложно.
Виталий Кострицкий сложно )ещё как я не знаю что писать а переводить тем более) и писать надо на английском опять же ответы на вопросы
Виталий Кострицкий Думаешь я бы не сделал если бы знал английский ...