Домашние задания: Иностранные языки

Поставьте глаголы, которые находятся в скобочках, в необходимую временную форму. (заранее спасибо ;)

1. I ______ to the park with Ann last weekend. (GO)
2.The film _____ really great yesterday.(BE)
3.Tom _________ me yesterday.( NOT/PHONE)
4.My friends ______ football two days ago. (PLAY)
5.Tom _____ with his mom at the shop tomorrow. (NOT/GO)
6.My father _____ a beautiful big house in the country.(BUY)
7.Linda _____ volleyball at the sports centre every Friday. (PLAY)
8.Dear Emma, I __________ from Walt Disney in Orlando, Florida. (WRITE)
9. ____ you _____ round the beautiful lake every Sunday? (WALK)
10. We usually ______ our granny on Sunday. (VISIT)
11.What are you doing here so late? – I ______ for Mike. WAIT
1. I went to the park with Ann last weekend. (GO)
2.The film was really great yesterday.(BE)
3.Tom didn't phone me yesterday.( NOT/PHONE)
4.My friends played football two days ago. (PLAY)
5.Tom won't go with his mom at the shop tomorrow. (NOT/GO)
6.My father bought a beautiful big house in the country.(BUY)
7.Linda plays volleyball at the sports centre every Friday. (PLAY)
8.Dear Emma, I'm writing from Walt Disney in Orlando, Florida. (WRITE)
9. Do you walk round the beautiful lake every Sunday? (WALK)
10. We usually visit our granny on Sunday. (VISIT)
11.What are you doing here so late? – I'm waiting for Mike. WAIT
Александр Полозов
Лучший ответ
Вера Шмарловская Спасибо, помог
Александр Полозов Пожалуйста! Удачи! )))
Я ______ в парк с Энн в прошлые выходные. (ИДТИ)
2. Фильм _____ действительно классный вчера. (BE)
3.Tom _________ меня вчера. (НЕ / ТЕЛЕФОН)
4. Мои друзья ______ футбол два дня назад. (ИГРАТЬ В)
5. Том _____ с мамой завтра в магазине. (НЕ ХОДИТЬ)
6. Мой отец _____ красивый большой дом на даче. (ПОКУПАТЬ)
7. Линда _____ волейбол в спортивном центре каждую пятницу. (ИГРАТЬ В)
8.Дорогая Эмма, я __________ из Уолта Диснея в Орландо, Флорида. (ЗАПИСЫВАТЬ)
9. ____ вы _____ вокруг красивого озера каждое воскресенье? (ХОДИТЬ)
10. Мы обычно ______ наша бабушка в воскресенье. (ПОСЕЩЕНИЕ)
11.Что ты делаешь здесь так поздно? - Я ______ за Майка. ПОДОЖДИТЕ