Перепишите данные ниже предложения; определите в них видо-временные формы глагола. Переведите предложения на русский язык. Поставьте один специальный вопрос к каждому предложению.
1. A worker who attends evening classes does not work during examination time.
2. They will soon graduate from the Institute.
3. They had no lectures last week.
4. This great scientist did very much for the developing of Russian science.
5. These students wrote their exercises without mistakes.
6. I shall not go to the football match if it rains.
7. There was no school in our street last year.
8. My friend's brother moved to a good flat in a new house
Домашние задания: Иностранные языки
Перепишите данные ниже предложения, определите в них видо-временные формы глагола. Переведите предложения на русский язык
1. A worker who attends evening classes does not work during examination time.- Present Simple
Who doesn't work during examination time.?
2.They will soon graduate from the Institute.- Future Simple
What will they soon graduate from ?.
3. They had no lectures last week.- Past Simple
Why did they haven't lectures last week?
4. This great scientist did very much for the developing of Russian science.-Past Simple
Who did very much for the developing of Russian science.?
5. These students wrote their exercises without mistakes. -Past Simple
How did these students write their exercises ?
6. I shall not go to the football match if it rains.- Future Simple
Where shan't I go if it rains?
7. There was no school in our street last year.--Past Simple
Where wan't school last year?
8. My friend's brother moved to a good flat in a new house-Past Simple
Where did my friend's brother move ?
1. Работник, посещающий вечерние занятия, не работает во время экзамена.
2. Они скоро закончат институт.
3. На прошлой неделе у них не было лекций.
4. Этот великий ученый очень много сделал для развития российской науки.
5. Эти ученики написали свои упражнения без ошибок.
6. Я не пойду на футбольный матч, если пойдет дождь.
7. В прошлом году на нашей улице не было школы.
8. Брат моего друга переехал в хорошую квартиру в новом доме.
What will they soon graduate from ?.
Where shan't I go if it rains?
Where wan't school last year?
Where did my friend's brother move ?
2. Они скоро закончат институт.