To Protect Nature Is to Protect Man
Each year new factories and plants are being built and more and, more they pollute the environment. Our planet is beautiful, and we must i save it as it is for new generations. If we don’t take urgent measures I now, it will be too late.
Our planet is our home, and we are obliged to save I it. There are lots of problems concerning the protection of the environment. Pollution is the main problem. It has many faces. One of them is the sea pollution. Many seas and lakes have been polluted, and you can’t eat fish taken from them. Among those lakes is a splendid Baikal Lake which has always been famous for its pure water.
The air pollution is i also a great problem. The air that we breathe is polluted with harmful substances. People often get ill and die. People start pollution. Every piece of waste on the street makes big problems, because if millions of people do the same thing, our earth will become one big rubbish pit.
There are lots of measures to be done to prevent our world from pollution. We must plant greenery in big cities, because it gives us oxygen that we breathe, we must remove factories and plants out of the cities.
We must create pollution control systems. The nuclear weapons must be also great threat to all humanity. We must eliminate all of them in order to prevent the danger of their use or it will lead to an ecological catastrophe. In several countries there are organizations fighting for peace I and clear environment. The most famous is “Greenpeace”. So to protect nature means to protect man.
Домашние задания: Иностранные языки
Переведите пожалуйста на русский язык
Защищать природу - значит защищать человека
С каждым годом строятся новые заводы и фабрики, которые все больше загрязняют окружающую среду. Наша планета прекрасна, и мы должны сохранить ее для новых поколений. Если мы сейчас не примем срочных мер, будет слишком поздно.
Наша планета - наш дом, и мы обязаны спасти ее. Существует множество проблем, связанных с охраной окружающей среды. Загрязнение окружающей среды является основной проблемой. У него много лиц. Одна из них - загрязнение моря. Многие моря и озера были загрязнены, и вы не можете есть рыбу, взятую из них. Среди этих озер-великолепное озеро Байкал, которое всегда славилось своей чистой водой.
Загрязнение воздуха - это тоже большая проблема. Воздух, которым мы дышим, загрязнен вредными веществами. Люди часто болеют и умирают. Люди начинают загрязнять окружающую среду. Каждый кусок мусора на улице создает большие проблемы, потому что если миллионы людей сделают то же самое, наша Земля превратится в одну большую мусорную яму.
Есть много мер, которые необходимо сделать, чтобы предотвратить загрязнение нашего мира. Мы должны посадить зелень в больших городах, потому что она дает нам кислород, которым мы дышим, мы должны убрать фабрики и растения из городов.
Мы должны создать системы борьбы с загрязнением. Ядерное оружие должно также представлять большую угрозу для всего человечества. Мы должны устранить их все, чтобы предотвратить опасность их использования, иначе это приведет к экологической катастрофе. В ряде стран существуют организации, борющиеся за мир и чистую окружающую среду. Самый известный - “Гринпис”. Поэтому защищать природу-значит защищать человека.