* При составлении письма были допущены ошибки, найдите и исправьте ошибки в письме (ошибок не менее 5)
Dear Madam,
I am writing to ask for information about Golf lessons in Florida. I fond of golf. I am 19 and I work at a gym in Chile. Golf is a new view of sport in my gym because I need to improve my knowledge in this. I am currently studying with a nice coach but I want learn in a group.
I have looked at your website but I have not found information about intensive courses and the cost. ъ Also I would like know some information about accommodation. I am going to Florida this weekend with my wife. Could you please tell me I could live with my wife in the same room?
I look forward to hearing from you,
Jim
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите найти ошибки в тексте
я нашел лишь одну ошибку
текст на английском
Alijan Rejepow
Ну и чё? Скажи що инглиш не знаешь))))
Нашел только две самые очевидные:
I am going to Florida this weekend - так пишут по-русски "я собираюсь во Флориду на выходных", по английский надо написать в будущем времени "I will go to Florida this weekend"
"I would like know some information.." - пропущен предлог направления: "I would like TO know..."
Очевидная ошибка в построении вопросительного предложения:
"...I could live with my wife..." - правильно "Could I live with my wife"
Dear Madam,
I am writing to ask for information about Golf(ошибка) lessons in Florida. I fond(fond ошибка) of golf. I am 19 and I work at a gym in Chile. Golf is a new view of sport in my gym because I need to improve my knowledge in this. I am currently studying with a nice coach but I want learn(ошибка want и learn in a group.
I have looked at your website but I have not found information about intensive courses and the cost. ъ Also I would like(ошибка like) know(know тоже ошибка) some information about accommodation. I am going to Florida this weekend with my wife. Could you please tell me I could live with my wife in the same room?
I look forward to hearing from you,
Jim(Jim Ошибка) Готово
I look forward to hearing from you,
Jim(Jim Ошибка) Готово
Иван Демченко
а как будет правильно этот текст написан?
Что из тебя вырастет? Как ты потом работать собираешься? И чему сама научишь потом детей?