Помогите с заданием по английскому языку:
Перепишите следующее предложение, употребите его во всех временах активного залога (Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous, Past Indefinite, Past Perfect, Past Perfect Continuous, Future Indefinite, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous), используя соответствующие индикаторы времени:
After graduating from a University lawyers take one more exam.
Домашние задания: Иностранные языки
Помощь с английским языком
Ричард Гордон, здравствуйте. В этом задании в некоторых временах нужно менять индикаторы времени.
After graduating from a university lawyers take one more exam.
After graduating from a university lawyers took one more exam.
After graduating from a university lawyers will take one more exam.
After graduating from a university lawyers are taking one more exam.
After graduating from a university lawyers were taking one more exam.
After graduating from a university lawyers will be taking one more exam.
Аfter graduating from a university lawyers have taken one more exam.(ОШИБКА. Нужно менять часть с 'after'!).
Аfter graduating from a university lawyers had taken one more exam. (ОШИБКА. Нужно менять часть с 'after'!)
After graduating from a university lawyers will have taken one more exam (так сказать нельзя, начало придётся менять на 'by the moment of graduating/'by graduating'.
After graduating from a university lawyers had been taking one more exam. ОШИБКА. Нужно всё менять!
After graduating from a university lawyers will have been taking one more exam... то же самое. Так не говорят, нужны дополнительные слова, типа: 'After graduating from a university lawyers will have been taking one more exam for two days before they get their certificates)'. По-другому выбор времени Future Perfect Continuous не правомерен.
After graduating from a University lawyers took one more exam.
After graduating from a University lawyers will take one more exam.
After graduating from a University lawyers are taking one more exam.
After graduating from a University lawyers were taking one more exam.
After graduating from a University lawyers will be taking one more exam.
After graduating from a University lawyers have taken one more exam
.After graduating from a University lawyers had taken one more exam.
After graduating from a University lawyers will have taken one more exam.
.After graduating from a University lawyers have been taking one more exam.
After graduating from a University lawyers had been taking one more exam.
After graduating from a University lawyers will have been taking one more exam.
Наталья Рыбальченко
и это 31 декабря. интересно почему не банят за этот очевидный флуд в канун нового года