1. I meet /’m meeting the careers officer at ten o’clock the morning to talk about jobs.
2. The sun doesn’t come up / isn’t coming up until 7 am during the winter months.
3. Tammy generally reads / is reading all the newspapers. She says ir will help her with a career in journalism.
4. The train into London leaves / is leaving at 15 minutes past the hour until ten o'clock in the evening.
5. Jeremy is putting / puts his dogs in a kennel while he is away next month
6. Zoo-keepers aren’t earing / don’t earn a lot of money, but their work is very satisfying.
7. I’m thinking of finding another job because I’m not liking / don’t like my boss.
8.who prepares/ is preparing this evening meal?
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите пожалуйста с английским
meet
come up
reads
is leaving
puts
aren't earning
don't like
is preparing
come up
reads
is leaving
puts
aren't earning
don't like
is preparing
1. I 'm meeting the careers officer at ten o’clock the morning to talk about jobs.
2. The sun doesn’t come up until 7 am during the winter months.
3. Tammy generally reads all the newspapers. She says ir will help her with a career in journalism.
4. The train into London leaves at 15 minutes past the hour until ten o'clock in the evening.
5. Jeremy is putting his dogs in a kennel while he is away next month
6. Zoo-keepers
don’t earn a lot of money, but their work is very satisfying.
7. I’m thinking of finding another job because I don’t like my boss.
8.who
is preparing this evening meal?
Ответить на вопрос
6. Zoo-keepers
8.who
is preparing this evening meal?
Ответить на вопрос
1. Я встречаюсь с сотрудником по вопросам карьеры в десять часов утра, чтобы поговорить о работе.
2. Солнце не встает / не взойдет до 7 утра в зимние месяцы.
3. Тэмми обычно читает / читает все газеты. Она говорит, что ир поможет ей с карьерой в журналистике.
4.Поезд в Лондон отправляется в 15 минут первого до десяти часов вечера.
5. Джереми помещает своих собак в питомник, пока его не будет в следующем месяце
6. Смотрители зоопарков не зарабатывают много денег, но их работа приносит большое удовлетворение.
7. Я подумываю о том, чтобы найти другую работу, потому что мне не нравится / не нравится мой босс
8. кто готовит/ будет готовить этот ужин?