Нужно перевести этот текст
The periodic system of the chemical elements by Mendeleyev has long since served as the greatest history-making contribution to the study of nature. As any work of genius it shows two characteristic features: it adds more to the present knowledge, and it fruitfully develops along different directions in future.
It allowed to predict in advance the existence and properties of yet undiscovered elements. Many outstanding researehers owe to it, to a considerable degree, the ideas of their experiments, calculations, hypotheses and theories. Take, for example, the German Otto Hahn, who discovered the fission of the uranium nucleus. Or the American Glenn Seaborg who led a group of researehers that obtained, in laboratory conditions, a number of elements, including mendelevium, named in honour of Mendeleyev. That element bears the name of the great Russian scientist not only because Mendeleyev laid the foundation of the modem science of atom, but also because he drew his colleagues’ special attention to uranium (No. 92), which at the time had closed his periodic table. A long train of transuraniums followed the once “final” uranium.
“The Mendeleyev system has served for almost 100 years as a key to discovering new elements,’’ Seaborg wrote in 1955. It has retained its key capacity until now.
To commemorate Mendeleyev himself, the Soviet researehers named many newly discovered things on the earth or in the outer space after him: a crater on the “back” side of the Moon, an underwater ridge in the Aretic Ocean and the mineral mendeleyevie. Villages, streets and establishments such as the Moscow Institute of Chemical Technology, the Tobolsk Pedagogical Institute, the All-Russian Institute of Meteorology, the Museum of the St. Petersburg University building (where the scientist lived), the All-Russian Chemical Society, etc. have got Mendeleyev’s name.
Mendeleyev, the explorer of nature, has found real immortality in his pasting heritage. The periodic system hasn’t crumbled with time; on the contrary, its structure has expanded. At present it is the basis of modem teaching on substances, the structure of matter, atoms and nuclear energy.
“The greatest chemist of the world” — this is Mendeleyev’s fame among modem chemists. Yes, he, the founder of modem chemistry and, to a large degree, of modem physics, considered physical chemistry his main subject, while he successfully dealt with problems in different areas, from mathematics and astronomy to meteorology, from philosophy to economics, from technology to art. “He has penetrated everywhere,” the great Russian poet Alexander Blok once said.
Mendeleyev’s notes on “three services to the Motherland” are quite interesting. He places work as an explorer of nature at the first place. He devoted himself to it. He tried to make his experimental and theoretical results serve society. He also devoted much of his effort to teaching, to the spread of knowledge. Finally, the third important task in Mendeleyev’s life was to do his best for the economic and industrial progress of Russia.Mendeleyev’s dreams have come true. As long as seventy years ago the British magazine Nature (of February 24,1934) wrote that in Russia scientists like Mendeleyev are valued and their works help to intensify the development of science, technology and industry
Домашние задания: Иностранные языки
Пожалуйста, помогите с английским
Периодическая система химических элементов Менделеева уже давно послужила величайшим историческим вкладом в изучение природы. Как и любое гениальное произведение, оно показывает две характерные черты: оно добавляет больше к нынешним знаниям и плодотворно развивается в разных направлениях в будущем. Это позволило заранее предсказать существование и свойства еще неоткрытых элементов. Многие выдающиеся моряки в значительной степени обязаны идеями своих экспериментов, расчетов, гипотез и теорий. Возьмем, например, немецкий Отто Хан, который обнаружил деление ядра урана. Или американец Гленн Сиборг, который возглавлял группу резореров, которые получили в лабораторных условиях ряд элементов, включая менделев, названный в честь Менделеева. Этот элемент носит имя великого российского ученого не только потому, что Менделеев заложил основу модемной науки об атоме, но и потому, что он обратил особое внимание своих коллег на уран (No 92), который в то время закрыл его периодическую таблицу. Длинный поезд трансурана следовал за некогда "окончательным" ураном. "Система Менделеева почти 100 лет служила ключом к открытию новых элементов", - написал Сиборг в 1955 году. До сих пор он сохранил свой ключевой потенциал. В память о самом Менделееве советские моряки назвали в его честь много вновь открытых вещей на земле или в космическом пространстве: кратер на «задней» стороне Луны, подводный хребет в Аретическом океане и минеральный менделевьев. Деревни, улицы и учреждения, такие как Московский химико-технологический институт, Тобольский педагогический институт, Всероссийский институт метеорологии, Музей Св. Здание Петербургского университета (где жил ученый), Всероссийское химическое общество и т. д. получили имя Менделеева. Менделеев, исследователь природы, нашел настоящее бессмертие в своем вставном наследии. Периодическая система не рухнула со временем; напротив, ее структура расширилась. В настоящее время это основа модемного обучения веществам, структуре вещества, атомам и ядерной энергии. "Величайший химик мира" - это слава Менделеева среди модемных химиков. Да, он, основатель модемной химии и, в значительной степени, физики модемов, считал физическую химию своим основным предметом, в то время как он успешно решал проблемы в разных областях, от математики и астрономии до метеорологии, от философии до экономики, от технологии до искусства. "Он проник повсюду", - однажды сказал великий русский поэт Александр Блок. Заметки Менделеева о "трех службах Родине" довольно интересны. Он ставит работу исследователя природы в первую очередь. Он посвятил себя этому. Он пытался сделать так, чтобы его экспериментальные и теоретические результаты служили обществу. Он также посвятил большую часть своих усилий преподаванию, распространению знаний. Наконец, третьей важной задачей в жизни Менделеева было сделать все возможное для экономического и промышленного прогресса России. Мечты Менделеева сбылись. Семьдесят лет назад британский журнал Nature (от 24 февраля 1934 года) писал, что в России ценятся такие ученые, как Менделеев, и их работы помогают активизировать развитие науки, техники и промышленности.
Периодическая система химических элементов Менделеева давно уже послужила величайшим историческим вкладом в изучение природы. Как всякое гениальное произведение, оно имеет две характерные черты:
Татьяна Петрова
Ай ладно. Перевели уже