Домашние задания: Иностранные языки
Помогите решить задание

Вариант №1
Обязательная часть
Задание 1. Выполните перевод текста на русский язык. They all met early in the evening and talked for an hour. When Susan got up, she found that her handbag had disappeared. They told the manager what had happened. He was very upset and said that nothing like that had happened for a long time. He went off to have a look around, but nobody had seen the thief.
Они встретились ранним вечером и проговорили около часа. Собравшись уходить, Сьюзан вдруг заметила, что исчезла ее сумочка. Тогда они позвали управляющего и рассказали о пропаже. Управляющий был очень расстроен и уверял, что раньше подобного у них не случалось. Он прошелся по залу в поисках вора, но никто ничего не видел. (я написал художественный перевод. Если он не требуется, то можно скопировать из любого переводчика)
Задание 2. Раскройте скобки, употребляя глаголы в нужном времени. Предложение полностью переписывать не надо.
1. I will have done my homework at six o'clock tomorrow.
2. Will you have done this work by next Sunday?
3. How many pages you will have you read by five o'clock tomorrow?
4. The cat drank all the milk which I had given to it.
5. Only when she was going to bed, she remembered that she had forgotten to ring up her friend.
6. We have already studied seven English tenses.
Задание 3. Вставьте подходящие модальные глаголы. Полностью переписывать предложения не надо.
1. I can not believe. I failed another test. - But you should go to more classes and fewer parties.
2. Perhaps we will meet next week.
3. Was he able to speak English in childhood?
4. Could you help me now? - I am afraid not: I am in a great hurry.
5. May I return the book to you on Friday? I am afraid I cannot finish it before. - No, that is too late. You must bring it to me not later than Wednesday.
6. They spent all the morning on the river bank. Only Ann had to return home as she could not stay in the sun for such a long time.
Обязательная часть
2. Perhaps we will meet next week.