Гуманитарные науки
Для тех кто знает английский. Еще разок вас помучаю, люди добрейшие... ) чес слово это такая последняя просьба
Task: Put the verbs in brackets in the Past Perfect or the Past Perfect Continuous Tense, Simple Past or Past Continuous.1. He not (to see) me as he (to read) when I (to come) into the room.2. When I (to hear) the hews, I (to harry) to see him.3. We (to walk) for about two hours when at last we (to see) the lake.4. We (to walk) to the station when it (to begin) to rain.5. We (to drive) for three hours before we (to come) to the ancient castle.6. You are translating a text. You (to do) it far at least a quarter of an hour.7. My friends and I (to decide) to work together yesterday.8 By the time the train arrived they (to wait) already for an hour and a half.
1. He didnt' see me as he was was reading when I came into the room.
2. When I heard the news, I hurried to see him.
3. We had been walking for about two hours when at last we saw the lake.
4. We were alking to the station, when it began raining.
5. We had been driving for three hours before we came to the ancient castle.
6. You are translating a test. You have been doing it far at least a quarter of an hour.
7. My friend and i decided to work together yesterday.
8. By the time the train arrived, they had been waiting already for an hour and a half.
Удачи )
я добрейшее существо только английский плохо знаю так что я тебе мысленно помогу окей?
Надюшка Чернышова
ну и на том спасибо... )
Задача: Поместите глаголы в скобки в Прошлом Совершенном или Прошлое Совершенное Непрерывное Напряженное, Простое Прошлое или Прошлый Непрерывный.
1. Он не (чтобы видеть) меня как он (чтобы читать) когда я (чтобы прибыть) в комнату (место) .
2. Когда я (чтобы слышать) рублю, я (чтобы изводить) чтобы видеть его.
3. Мы (чтобы идти) для приблизительно два часа, когда наконец мы (чтобы видеть) озеро.
4. Мы (чтобы идти) в станцию, когда это (чтобы начаться) к дождю.
5. Мы (чтобы вести (везти) ) в течение трех часов прежде, чем мы (чтобы прибыть) в древний замок.
Надюшка Чернышова
задача там совсем в другом состояла, не в переводе, но все равно спасибо, что не остались равнодушны к моему вопросу... ))