Кышның салкыннарыннан соң мин язны сагынып көтеп алам. Яз − табигатьнең кышкы йокыдан уяну вакыты.
Бүген язның беренче генә көне. Аның әле кыштан әллә ни аермасы юк. Салкын. Бураннар да уйный. Ләкин мин боларны язның кыш белән тартышуы дип уйлыйм. Кояш барыбер үзенекен итә, җылыта. Түбәләргә боз сөңгеләре дә элеп куя. Кояш җылырак карау белән, боз сөңгеләреннән туктаусыз тамчылар сикерә башлый. Алар кояш нурларында энҗе кебек ялтырыйлар. Түбә калайларыннан пар күтәрелә. Чыпчыклар һәм песнәкләр дә күңеллерәк чыркылдаша. Көннәр дә озыная бара.
Яз кояшы елмаеп карау белән, бөтен табигать кышкы йокысыннан уяна башлый. Кояш балкый, ул өй түбәләрендәге карларны эретә. Карлар эри башлагач, җылы яклардан кошлар да кайта башлар. Язгы җылы җил агачтагы яшь бөреләрне уятыр. Тиздән алар хуш исле яшел яфраклар ярырлар. Кояш эссе нурларын көннән-көн күбрәк сибәр. Җирдән җырлый-җырлый гөрләвекләр челтерәп агар. Бозлар кузгалыр. Кырларда беренче умырзая баш калкытыр. Кешеләр язгы эшләргә керешерләр. Язның да эше күп: иңе-буе күренмәгән кырларны кардан әрчисе, ямь-яшел уҗым басуларын ачасы бар. Кырларда тиздән тракторлар гөрләр − язгы кыр эшләре башланыр. Язның әле дымлы җирне үләннәр һәм аллы-гөлле чәчәкләр белән бизисе бар.
Ә бүген әле март башы гына. Төннәрен салкын булса да, көндезен инде кояш балкый. Туган җиребезгә яз килә, яз исе аңкый. Яз − матур, шатлыкларга бай, күңелле вакыт. Түрдән уз, яз!
Гуманитарные науки
Как переводится этот текст? (он на татарском)
После холодной зимы я скучаю по весне и жду ее с нетерпением. Весна – это время, когда природа просыпается от зимнего сна.
Сегодня как раз первый день весны. Он ничем не отличается от зимы. Холодно. Штормы так же бушуют. Но я думаю, что это весенние каникулы с зимой. Солнце уже пригревает. На крышах также висят ледяные шипы. Когда солнце становится теплее, начинают прыгать ледяные капли. Они сияют, как жемчужины на солнце. Пар поднимается из жестяной крыши. Воробьи и ястребы тоже весело щебечут. Дни становятся длиннее.
С улыбкой весеннего солнца вся природа начинает пробуждаться от зимнего сна. Светит солнце, растапливает снег на крышах домов. Когда снег начнет таять, птицы вернутся из теплых краёв. Теплый весенний ветер разбудит молодые почки на дереве. Вскоре они распустятся ароматными зелеными листьями. Рассыпаются все больше и больше солнечных лучей. Пение и пение из-под земли белят сеть. Пойдёт ледоход. Первые позвонки в полях затрясутся. Люди приступят к весенним работам. Весной тоже много работы: много снега в полях, много мусора, которую надо убрать. Поля скоро заполнятся тракторами - начнутся весенние полевые работы. Весна еще украшает влажную землю травой и пышными цветами.
А сегодня только начало марта. Несмотря на холодные ночи, днем уже светит солнце. Весна приходит на нашу родину, и запах весны угасает. Весна – прекрасная, радостная, веселая пора. Добро пожаловать, весна!
После зимних морозов соскучившись дожидаюсь прихода весны.... Добро, пожаловать, весна!