1)Два месяца назад мы получили квартиру в новом 16 ти этажном доме на 5 этаже. В нашей квартире 4 комнаты, кухня, ванная и маленькая прихожая.
2) Когда мы с другом вышли на улицу, было холодно и дул сильный ветер.
3) Фильм был лучше, чем мы ожидали.
4) Почему ты не ходил вчера в школу? - Я плохо себя чувствовал.
5) Мама заставляет меня каждый день делать утреннюю зарядку.
6) Мой младший брат Майк любит давать советы своим друзьям.
7) Если мы не поторопимся, мы опоздаем на поезд.
Гуманитарные науки
Помогите перевести на английский язык.!!!
1) Two months ago, we got a flat in the new 16-storey building on the 5th floor. In our flat 4 rooms, kitchen, bathroom and a small hallway.
2) When my friend and I went outside, it was cold and was strong winds.
3) The movie was better than we expected.
4) Why did you not go to school yesterday? - I felt bad.
5) My mother compels me every day to do morning exercises.
6) My younger brother Mike likes to give advice to his friends.
7) If we do not hurry, we'll miss the train
1) Two months ago, we got an apartment in the new 16-storey building on the 5th floor. In our apartment 4 rooms, kitchen, bathroom and a small hallway.
2) When my friend and I went outside, it was cold and strong winds.
5) My mother makes me every day to do morning exercises.
6) My younger brother Mike likes to give advice to your friends.
7) If we do not hurry, we'll miss the train.
1)Two months ago, we got an apartment in a new 16 storey building on the 5th floor. In our apartment 4 rooms, kitchen, bathroom and small hallway.
2) When my friend went outside, it was cold and a strong wind was blowing.
3) the Film was better than we expected.
4) Why didn't you go to school yesterday? - I felt bad.
5) my Mother makes me every day to do morning exercises.
7) If we don't hurry, we'll miss the train.