open the brackets to make the story complete/
Deep in a lonely forest there once (1. live) a woodcutter. One day the woodcutter (2. cut) down trees, when he (3. heare) a cry of a bird. He (4. wonder) what (5. happen) and (6. go) (7. look) at the bird. Under a big green bush he (8. see) a nest thet (9. build) by a bird, with many eggs inside it. A greet snake (10. prepare) (11. kill) the mother bird, who bravely (12. defend) her nest. The woodcutter (13. strike) the snake with the stick that he (14. find) in the forest and (15. kill) it.
Гуманитарные науки
Кто знает очень хорошо английский язык???срочно!!!пожалуйста))
1) lived
2) cut
3)heard
4) wondered
4) has happened или просто happened
5) went
7)look
8) saw
9) built
10)prepared
11)killed
12) defended
13) strike(ed),не помню правильный это глагол или нет, если неправильный то будет вторая форма .в таблице посмотришь
14)found
15) killed
а в задании ты ничего не попустила надо изменять только слова в скобках или можно по смыслу добавлять артикли, формы to be???
2) cut
3)heard
4) wondered
4) has happened или просто happened
5) went
7)look
8) saw
9) built
10)prepared
11)killed
12) defended
14)found
15) killed
откройте скобки, чтобы делать рассказом завершать/
Глубокий в одиноком лесе там как только (1. живых) лесоруб. Один день лесоруб вниз деревьев (2. вырезанных) , когда он (3. heare) крик птицы. Он (4. удивления) что (5. случаются) и (6. ходят) (7. взглядов) в птице. Под большим зеленым кустарником он (8. видят) гнездо (9. строят) птицей, со многими яйцами в этом. Приветствовать змею (10. подготавливают) (11. убивают) материнская птица, кто храбро (12. защищают) ее гнездо. Лесоруб (13. забастовок) змея с палкой, которая он (14. находят) в лесе и (15. убивают) это. У тебя у самой не понятно всё написано какие-то знаки -типа / .
Deep in a lonely forest there once lived a woodcutter. One day the woodcutter was cutting down trees, when he heard a cry of a bird. He wondered what had happened and went to look at the bird. Under a big green bush he saw a nest that was built by a bird, with many eggs inside it. A greet snake was preparing\prepared to kill the mother bird, who bravely defended her nest. The woodcutter stroke the snake with the stick that he had found in the forest and killed it.