Интернет

Почему все называют флаг геев радужным, хотя там 6 цветов, а не 7? И знаете почему именно 6?

1978 to 1979
After the assassination of gay San Francisco City Supervisor Harvey Milk on November 27, 1978, demand for the rainbow flag greatly increased. In response, the Paramount Flag Company began selling a version using stock rainbow fabric with seven stripes: red, orange, yellow, green, turquoise, blue, and violet. As Baker ramped up production of his version of the flag, he too dropped the hot pink stripe because fabric in that color was not readily available. San Francisco-based Paramount Flag Co. also began selling a surplus stock of Rainbow Girls flags from its retail store on the southwest corner of Polk and Post, at which Gilbert Baker was an employee.[20]

In 1979, the flag was modified again. Aiming to decorate the street lamps along the parade route with hundreds of rainbow banners, Baker decided to split the motif in two with an even number of stripes flanking each lamp pole. To achieve this effect, he dropped the turquoise stripe that had been used in the seven-stripe flag. The result was the six-stripe version of the flag that would become the standard for future production — red, orange, yellow, green, blue, and violet
Сергей Кожанов
Лучший ответ
Михаил Медведев не шпрехаю на инглише.
Не знаю, но есть предположение. Я слышала, что для европейцев нет различия между синим и голубым цветом. Он для них один- синий. А названия отдельного для него нет
Олег Очнев
Михаил Медведев это так и есть, но голубого там нет чтобы не обижать голубых, в других языках есть и слово голубой и он обозначает геев.
Даже не знал что когда то грохнули гея педика ... И из-за этого сменили цвета флага
Иван Москвин
Ну давай по рассуждаем, если в флаге шесть цветов, а геев называют голубыми, значит они являются частью радуги.
ассоциация
Санат Кабжанов и как же иронично что в лгбт флаге нет голубого))
Артемий Суслов Шесть заднеприводных, все задействованы. Для седьмого места не нашлось.
а ты что, в петушки решил записаться, раз за свой будущий флаг интересуешься? твоё место у параши
Михаил Медведев ребёнок, а уроки уже сделал?
Все равно как-то