Лингвистика

Подскажите, где можно достать рассказ на английском на тему "Почему нужно изучать английский"

*/
***marat*** ///
Давай я те напишу. Тока не облажайси!
Значит.. . ммм.. . Короч.

Why should we learn English? (уай шуд уи лён инглиш, почему нужно изучать ангельский)

First of all, if you can speak English, you can travel to any English speaking country and fully enjoy your trip wthout a translator.
Фёст оф ол иф ю кэн спик инглиш ю кэн трэвел ту эни инглиш спикинь кантри энд фулли инджой ё трип уизаут э трэнслэйта.
Во-первых, если спикаешь, можно выкинуть нах трансляторы и путешествовать по англоговорящим странам в удовольствие, товарищи.

Secondly, nowadays in the competitive job market if you speak English you have a better chance of getting a better-paid job.
Сэкондли, науэдэйс ин зе кэмпетитив джоб макет иф ю спик инглиш ю хэв э бэтэ чэнс оф гетинь э бэтэ-пэйд джоб.
Во-вторых, сегодня на конкурентном рабочем рынке если знаешь аглицкий шансы получить лучше оплачиваемую работу возрастают.
And later you will have a definite career advantage, because Enlish is a global language and you could communicate with partners from other countries freely.
Энд лэйте ю уилл хэв э дэфинит кариэ эдвантэдж бикоз инглиш из э глоубал лэнгуэдж энд ю куд комьюникейт уиз патнез фром азэ кантриз фрили.
И позже у вас будут карьерные преимущества тк инглиш - язык мирового общения, вы сможете свободно вести переговоры с партнерами из других стран.
Also you could learn english because it's interesting to learn and it's easier to learn than some other languages in terms of grammar.
Олсоу ю куд лен инглиш бекоз итс интрестинь ту лён энд итс изие ту лён зэн сам азэ лэнгуаджес ин тёмс оф грэма.
Мона аглицкий выучить тока за то, что им разговаривал Черчилль ) Короч, он интересен и не так сложен (грамматическая сисиема) , как некоторые другие языки.
The majority of the electronically stored information around the world is in English.
Зэ маджорити оф зэ электроникали стоод инфамейшен эраунд зэ уолд из ин инглиш.
Большая часть инфы в мире электронном виде - на английском.
The universal language on the internet is english.
Зэ юнивёсал лэнгуидж он зэ интэнет из инглиш.
Английский - универсальный язык общения в интернете .
You can enjoy reading books in english, watch original movies, listen to songs and understand what they are about, read the menu in almost any country of the world, easily find your way in any airport, when you know English. It opens
the door to a wider world.
Можно будет переться от английских книг и фильмов в оригиналеб слушать песни и понимать, о чем они, читать меню в почти любой стране мира, ориентироватиься в аэропорту, епсли владеешь английским. Он открывает дверь в большой мир.
Ю кэн инджой ридинь букс ин инглиш, уотч ориджинэл мувис, лисн ту сонс эн андэстэнд уот зей а эбаут, рид меньюс ин олмост эни кантри оф зе уолд, изили файнд ё уэй ин эни эйпот, уэн ю ноу инглиш. ин опенс зе до ту э уайдэ уолд.

Надеюсь, не слишком сложно. Учи английский и слушай маму! 8)
Алиночка Гиниятова
Лучший ответ
Learning to speak English well may be the best thing you can do to improve your life. That's right. Do you think it would be fun to have access to information that other people can't get? Talk and write letters to interesting people that others can't communicate with? Impress people around you whenever you opened your mouth? Make big jumps in your career, leaving others miles behind?

There's only one problem. Most of this knowledge is in English.

Here are some examples of knowledge you can use if you know English:
и так далее.. .см. источник