Лингвистика
помогите!!!_нужно что бы кто-то написал русскими буквами как читается английский текст_
1.There are many careers in psychology. 2.Psychology includes both research, through which we learn fundamental things about human and animal behavior, and practice, through which that knowledge is applied in helping people to solve problems. 3.Psychology is an extremely varied field. 4.Psychologists conduct research, serve as consultants, diagnose and treat people, and teach future psychologists and other types of students. 5.They test intelligence and personality. 6.As scientists, psychologists use scientific methods of observation, experimentation, and analysis. 7.But psychologists also need to be creative in the way they apply scientific findings. 8.Psychologists are frequently innovators, inventing new approaches to people and societies. 9.They develop theories and test them in them in their research. 10.As they collect new information, these findings can be used by practitioners in their work with clients an patients. 11.As practitioners psychologists work in laboratories, hospitals, courtrooms, schools and universities, prisons, and corporate offices. 12.They work with business executives, performers, and athletes to reduce stress and improve performance. 13.They advise Lawyers on jury selection and cooperate with educators on school reform. ___
Зере ар мэни кариэз ин псайколоджи.
2. Псайколоджи инклюдс бос ресёрч, сроу вич ви лёрн фундаментал сингз эбаут хьюман энд энимал бехэвиор, энд практис сроу вич зэт ноуледж из эпплайд ин хелпинг пипл ту солв проблемс.
3. Псайколджй из эн экттримли вэрайэд филд.
4. Псайколоджистс кондакт ресёч, сёрв эз консалтантс, дайагноуз энд трит пипл, энд тич фьюча псайколоджистс энд азэр тайпс оф стьюдентс.
5. эей тест интеллидженс энд персоналити.
6. Эз сайэнтистс, псайколоджистс юз саентифик месодс оф обзервэйшн, еxпериментэйшн, энд аналйсис.
7. Бат псайколоджистс олсо неед ту би криэйтив ин зе вэй зей эпплай сайентифик фаиндингс.
8. Псайколоджистс ар фриквентли инновэйторс, инвентинг нью аппроачс ту пипл энд сэсаетис.
9. Зей девелоп теорис энд тэст зэм ин зем ин зеир ресёч.
10. Эз эей коллект нью информэйшн, зиис файндингс кэн би юзд бай прэктишионирс ин зеир ворк виз клайэнтс энд пэйшэнтс.
11. Эз прэктишионирс псайколоджист ворк ин лабораториз, хоспиталз, кортрумз, скулз энд юнивёрситиз, призонз, энд корпорэйт оффисез.
12. Зей ворк виз бизнесс екзэкьютвз, перформерс, энд эслетс ту редьюс стресс энд импрув перфоманс.
13. Зей адвайс Лоерс он джури селекшн энд кооперэйт виз эдьюкэйторс он скуул реформ.
Всё, исправил, теперь вроде всё верно.
Psychology вообще читается как: сайкОлоджи.
1) Зера мэни кэриирс ин сайколоджи.
блин, не привыкайте к такому транслиту=))
1) Зера мэни кэриирс ин сайколоджи.
люди окончательно с ума сошли
хДДД опять ты) )
ты угомонишсся когданить?)