Лингвистика

помогите с домашними заданиями по английскому.я его очень плохо знаю(((

10.1.
My father has started a new job.
I've given up smoking.
Charles and Sarah have gone to Brazil.
Suzanne has had a baby.

10.4.
Hello! I've just been to the shop. I've bought lots of things.
Alice isn't here at the moment. She's gone to the shop to get a newspaper.
Tom has gone out. He'll be back in about an hour.

11.3.
It's not my fault. You can't blame me.
What did I was very wrong! (Мне не нравится это предложение вообще, ошибка в учебнике. Нужно так: What I did was very wrong!). I'm ashamed of myself.
We've got a problem. I hope you can help us.
Can I take another biscuit? Of course! Help yourself.
Take some money with you in case you need it.
Don't worry about Tom and me. We can look after ourselves.
I gave them a key to our house so that they could let us in.
When they come to visit us, they always bring their dog with them.
Дима Лавров
Лучший ответ
И Вы полагаете, что если кто-то за Вас будет делать домашнее задание, Вы изучите язык в совершенстве?
еще больше не могли прислать?)) ) можете на почту -посмотрю
Татьяна Янова
Вот потому и плохо знаешь, что просишь сделать за себя домашнее задание. А вообще, с домашними заданиями в раздел "Домашние задания". Может быть там найдутся желающие потворствовать лодырям.
Ёпть. . хотя бы частями выкладывала бы..