Лингвистика

помогите пожалуйста перевести в косвенную речь на английский

What are you doing now She wondered 2.Did your mum cook breakfast yesterday?Could you tell me 3.She said to me :I have just done my homework 4."Help me" - he said to me
What are you doing now. - She wondered what I was doing then (at the moment.)
2.Did your mum cook breakfast yesterday? Could you tell me if your mum had cooked breakfast the day before.
3.She said to me :I have just done my homework - She told me that she had just done her homework.
4."Help me" - he said to me - He asked me to help him.
Наталья Абросимова
Лучший ответ
1. She wondered what you were (или даже I was) doing then
2. Could you tell me if your mom cooked breakfast yesterday? - здесь не прямая-косвенная, а вежливая просьба с придаточным
3. She said to me that she had just done her homework
4. Если в лоб, то: He sad to me that I helped him. А так: He asked me to help him.
1. She asked you (может быть другое местоимение) what you were doing then.
3. she said me she had just done her homework.
4. he said me to help him.
К сожалению второе я не знаю как сделать.: (((
Не могу согласиться с вариантами Славы Повилейко, потому что если слово "сказать", "спрсить" и т. д. в прошедшем времени ("said", "asked"), то в остальной части предложения время тоже меняется на более проедшее.
Nurik Kisimov
She wondered what I was doing at that moment.
Could you tell me if your mum cooked breakfast yesterday. в этом предложении простое прошедшее, а не Past Perfect, потому что COULD в главном предложении НЕ относится к прошедшему, а является лишь вежливой формой обращения. По этой же причине yesterday не менятся на the day before.
She said that she had already done her homework.
He asked me to help him.
Ася Никонова
1. She wondered what you were doing
2. Could you tell me that your mum had cooked breakfast yesterday?
4. He asked me to help him

Ойй, Ольга Подольцева спасибо, что подметили, совсем забыл. На больную голову напереводил тут)