Лингвистика
Помогите составить подобный текст по английском! Заранее 10 баллов
28 Wellington RD London NW 4PZ United Kingdom 12 AUGUST 2006 Dear Sir/Madam, I am visitin g my family in Canada this winter and I am interested in going skiing at the Blue Mountain Resort for five days. However, I have a few questions I would like to ask you First, when does the resort open for skiing? I am planning to be in Toronto the week before Christmas.Secondly, do you have slopes for snowboarding? Thirdly, what is the weather like in the of December? I have heard it gets very cold in Canada. Another question I have is about a place to stay.Could you recommend some reasonably-priced hotels? I will be going with two friends and we could share a room. Other questions I have are about prices. How much are life tickets and are there any discounts for students? Finally, how much does it cost to go by bus from Toronto to the resort? I look forward to hearing from you. Yours faithfully, Nicholas Cook. Nicholas Cook!
Задание к тексту не совсем понятно сформулировано, вот и не помогает никто. Что значит "подобный"? Что именно имеется в виду? Вариантов несколько:
- написать письмо по-английски с соблюдением всех норм письменной речи и употреблением клише, но тема - любая
- тема "Зимние каникулы", но писать можно как в эпистолярном жанре, так и нет
- тема "Зимние каникулы, жанр - письмо, но заменить вид спорта.
Нужно более точно формулировать задание!
В общем, не понятно, что Вам было нужно, но я предлагаю такой вариант:
5 Ave.
London SE
United Kingdom
06 March 2010
Dear Sir/Madam,
My friends and I are planning to go off on a bicycling holiday.I have persuaded Mum and Dad to let me go. We are planning to go to Ireland in July for two weeks. We'll take the bikes and our camping outfit but if it rains I expect we'll have to stay in hostels. I consulted the map and found out that your hostel is three days ride from our starting point and is on our way to Ireland. So I have a few questions I would like to ask you.
First, what is the weather like in July in your town? Another question I have is about accommodation, of course. Will there be rooms available for us for two nights from 3rd till the 5th of July? We could share a room, so we are planning to take 3 double rooms, standard. Thirdly, what's the charge at your hostel? We'd like to know if it is possible to get a discount. We would be very greatful to you if you could give us a 10% discount.
Finally, does the charge include breakfast?
I look forward to hearing from you.
Yours faithfully,
John Duke
5 Ave.
London SE
United Kingdom
06 March 2010
Dear Sir/Madam,
I look forward to hearing from you.
Yours faithfully,
John Duke
Светлана Вольман
5 и всё?! А где же обещанные 10 баллов? Нехорошо не выполнять данные обещания. И это уже не в первый раз!!!!
Наташа Розливанова
Автор вопроса не может выбрать Лучший ответ и таким образом дать 10 баллов, если на его вопрос дан только один ответ. Такие вопросы автоматически попадают на голосование, где пылятся на "полке" месяцами, а бывает, что даже годами. чтобы автор вопроса мог ваш ответ выбрать Лучшим (если ещё не поздно, потому как на это время тоже определённое отводится, оно ограничено), я сейчас напишу что-нибудь!
Сформулируйте поточней задание!)))
Иван Решетов
Спасибо! Посмотрим, что предпримет автор вопроса.