Лингвистика
английский (2) помогите с переводом ( обещаю за хороший ответ 10 баллов)
. 4. Мы приехали в Сочи в вос¬кресенье. Город расположен на побережье Черного моря. Сады и парки Сочи великолепны. В центре города много больших магази¬нов. 5. Картины этого музея произвели на меня большое впечатле¬ние. 6. Туристы всегда восхищаются московским метро. 7. Россия¬не очень гостеприимны. 8. Я живу в доме, расположенном на бере¬гу реки.
We arrived to Sochi on Sunday. The city is situated along Black Sea. The gardens as well as the parks of Sochi are marvellous. There are many big stores in the center of the city. The pictures in that musea impressed me a lot. Tourists are always blown away by seeing of the Moscow metro. Russian people are known by theirs hospitality. I live in the house situated by the river.
Андрей Дудин
Russian people are known by theirs hospitality. Oписка в слове theirs, нужно БЕЗ s
http://www.translate.ru/
We have arrived to Sochi on Sunday. The city is located at coast of Black sea. Gardens and parks of Sochi are magnificent. In city centre many the big shops. 5. Pictures of this museum have made upon me the big impression. 6. Tourists always admire the Moscow underground. 7. Russians are very hospitable. 8. I live in the house located on river bank.
Евгения Быданова
кому нужен бред из переводчика?
Лапочка Лапуся
сразу надо было говорить что из переводчика не надо
We have arrived to Sochi in вос¬кресенье. The city is located at coast of Black sea. Gardens and parks of Sochi are magnificent. In city centre a lot of big магази¬нов. 5. Pictures of this museum have made on me big впечатле¬ние. 6. Tourists always admire the Moscow underground. 7. Россия¬не are very hospitable. 8. I live in the house located on бере¬гу of the river.